Giampiero Massolo

Background

Giampiero Massolo

President of the Scientific Committee of the Diplomacy Festival, ISPI and Fincantieri

Giampiero Massolo (Warsaw, 5 October 1954) is an Italian diplomat.

Formerly an official at the Ministry of Foreign Affairs and the Presidency of the Council of Ministers, he has been President of Fincantieri since 2015.

Graduated in Political Science (political-international address) at the Free International University of Social Studies (LUISS) in Rome in 1976, he entered the diplomatic career in 1978. From 1980 to 1982 at the Embassy to the Holy See, from 1982 to 1985 at the embassy in Moscow as first secretary, from 1985 to 1988 at the Permanent Representation to the European Union in Brussels.

After these experiences abroad, a long period in Italy begins. Since 1990 he has been at the diplomatic office of the President of the Council of Ministers, of which in 1993 he became Deputy Diplomatic Advisor. In 1994 he was Head of the Private Secretariat of the President of the Council of Ministers in the first Berlusconi government, and in 1996 Head of the Press Office of the Ministry of Foreign Affairs.

In June 1996 he returned to the Ministry of Foreign Affairs as Head of the Press and Information Service and Spokesperson for the Minister. On 23 December 1997 he was appointed Minister Plenipotentiary.
From 2000 to 2004 he was Deputy Secretary General of the Ministry of Foreign Affairs, and after a short period as Director General of Multilateral Political Affairs and Human Rights, again in 2004, he became head of the cabinet of the Ministry of Foreign Affairs until 2006, when he assumed the position of position of Director General of Personnel. In 2006 he was appointed Ambassador of rank and in 2007 he was appointed Secretary General of the Ministry of Foreign Affairs, the highest administrative ministerial office.

He was also an Italian “sherpa” in the G8 Summit of L’Aquila in 2009.

On 11 May 2012, the Interministerial Committee for the Security of the Republic appointed him director of the Information Security Department to replace Gianni De Gennaro, who was himself appointed undersecretary.

After leaving office on 29 April 2016, on 22 November he was elected president of the Institute for International Political Studies (ISPI) with effect from 1 January 2017.